Управлінський облік (частина 2)
Відповіді на практичні завдання
Завдання 9.3* («Провізор»)
Розрахунок ВПК на плановий період і наступні роки (тис. грн)
Показник Рік
1-й 2-й 3-й 4-й 5-й після 5-го
Обсяг продажів
Прибуток від продаж
(15%)
Податок з прибутку (25%) 3300 495,0
123,8 3630 544,5
136,1 3993 599,0
149,8 4392,3 658,8
164,7 4831,5
724,7
181,2 4831,5
724,7
181,2
Чистий прибуток від операцій
Інвестиції в додаткові основні засоби Інвестиції в додатковий робочий капітал 371,2 30 15 408,4 33 16,5 449,2 36,3 18,2 494,1 39,9 20,0 543,5 43,9 22,0 543,5
Вільні потоки коштів Дисконтний множник при і = 10%
Приведена вартість грошових потоків 326,2 0,909
296,5 358,9 0,826
296,5 394,7 0,751
296,4 434,2 0,683
296,6 477,6 0,621
296,6 543,5 х
х
Залишкова вартість підприємства 543,5 : 0,1 = 5435 тис. грн.
Дисконтована залишкова вартість 5435 • 0,621 = 3375,1 тис. грн.
Сумарна вартість підприємства 296,5 + 296,5 + 296,4 + + 296,6 + 296,6 + 3375,1 = 4857,7 тис. грн.
Акціонерна вартість підприємства = сумарна вартість - рин-кова вартість позикового капіталу:
4857,7 - 120 = 4737,7 тис. грн.
Ринкова вартість однієї акції:
4737,7 : (400 : 1) = 11,84 грн (при номінальній вар-тості акції - 1 грн)
Завдання 9.5* («Буратіно»)
Визначимо доход від реалізації продукції:
40000 • 20 • 0,95 = 760000 грн. Витрати на виробництво:
40000 • 12 = 480000 грн
Валовий прибуток 280000 грн.
Витрати на збут:
Обробка замовлень 22 • 75 = 1650 грн;
Стратегічний управлінський облік Доставка замовлень 22 • 120 • 1,50 = 3960 грн;
Візити працівників відділу продажів 30 • 230 = 6900 грн; Витрати на фінансування продажу в кредит 760000 • 2 • 2% = = 30400 грн.
Разом витрати на збут 42910 грн.
Операційний прибуток від операцій з клієнтом 237090 грн. Прибутковість продаж даному клієнту:
237090 .100% = 29,64%
40000-20 Це досить непоганий показник.
Завдання 9.8* («Скорпіон»)
Коригування чистого операційного прибутку (тис. грн)
Прибуток від операцій до оподаткування 810
Податок на прибуток Чистий прибуток від операцій 660
Коригування прибутку (додаються)
- зайво списані нематеріальні активи маркетингові витрати (розділити на 3 роки)
2250 - 750 = 1500 (зайво списані) 1500
- надлишки резервування сумнівних боргів Разом 2Скоригована сума чистого прибутку від операцій
(показник NOPAT) 2810
Коригування чистої вартості активів (тис. грн)
Чиста вартість активів 13Коригування вартості активів (додаються)
- сума списаних за 2 роки нематеріальних активів 800
- залишок маркетингових витрат
(як витрати наступних періодів) 1500
зменшення резерву сумнівних боргів витрати на реструктуризацію Разом 2750
- ліквідні інвестиції (віднімаються, бо дохід від них не вра-
ховано в сумі прибутку від операцій) (660)
Скоригована чиста вартість активів 15Тепер визначимо ЕДВ (EVA®):
ЕДВ = 2810 - 15460 • 0,1 = 1264 тис. грн.
Отже, за звітний рік компанія змогла збільшити багатство акціонерів, поліпшити їх благополуччя.
Глава 9
Завдання 9.10* («ЄАМ»)
Визначимо ставку розподілу накладних витрат пропорційно прямим витратам праці:
1000000 грн : [(40000 од. • 20/5) + (10000 • 30/5)] = 4,55 грн на 1 люд.-год.
або 1000000 грн : [(40000 • 20) + (10000 • 30)] • 100% = 90,91% від прямої оплати праці
Повна собівартість одиниці продукції:
І/сорту В/сорту
матеріали 15 20
оплата праці 20 30
непрямі витрати (90,91%) 18,18 27,27
Разом
25% націнки
53,18 13,30
77,27 19,32
Ціна реалізації 66,48 грн/од. 96,59 грн/од.
Розподіл накладних витрат за видами діяльності:
Витрати Разом Продукція
першого сорту вищого сорту
Накладні:
– переналагодження обладнання (ставка
розподілу 280000 : 100 = 2800 грн/раз)
– контроль якості (ставка розподілу
220000 : 2000 = 110 грн/раз)
– обробка замовлень (ставка розподілу
240000 : 5000 = 48 грн/замовлення)
– використання обладнання (ставка
розподілу 260000 : 500000 = 0,52 грн/м.-г) 280000 220000 240000 260000 56000 55000 72000 182000 224000 165000 168000 78000
Разом 1000000 365000 635000
Непрямі витрати на одиницю продукції х 9,13 63,50
Собівартість одиниці продукції за методом АВС:
І/сорту В/сорту
Матеріали 15 20
Оплата праці 20 30
Непрямі витрати 9,13 63,50
Разом
25% націнки
44,13 11,03
113,50 28,38
Ціна реалізації 55,16 грн/од. 141,88 грн/од.
Таким чином, ціна на продукцію першого сорту при тради-ційному методі калькулювання завищена, а на продукцію вищо-го сорту – занижена порівняно з калькулюванням за витратами
Стратегічний управлінський облік діяльності. Метод АВС дає більш реальну оцінку витрат на ви-робництво, тому ціну бажано встановити виходячи з останніх розрахунків – 55,16 та 141,88 грн/од.
Завдання 9.13*
Визначимо залежність суми прибутку від обсягу реалізації (грн):
Доход від продажу Витрати
Обсяг прода-жів, од. одиниці продук-ції сумар-ний маржи-нальний змінні на од. продук-ції сумарні змінні сумарні маржи-нальні Прибу-ток (збиток)
0 0 0 0 0 0 15000 - (15000)
4 3000 12000 12000 1100 4400 19400 4400 (7400)
8 2900 23200 11200 1150 9200 24200 4800 (1000)
12 2800 33600 10400 1200 14400 29400 5200 4200
16 2700 43200 9600 1250 20000 35000 5600 8200
20 2600 52000 8800 1300 26000 41000 6000 11000
24 2500 60000 8000 1350 32400 47400 5400 12600
28 2400 67200 7200 1400 39200 54200 6800 13000
32 2300 73600 6400 1450 46400 61400 7200 12200
36 2200 79200 5600 1500 54000 69000 7600 10200
Отже, оптимальний обсяг реалізації товару складе 28 од. за місяць. Середня ціна реалізації, яка забезпечить максимальний прибуток, дорівнює 2400 грн/од.
Завдання 9.15* («Електродвигуни»)
Припустимо, що нове замовлення не буде вимагати розши-рення виробничих потужностей підприємства і на його виконан-ня вистачить 30% недовикористаних потужностей. А тому постійні виробничі накладні витрати на це замовлення не будуть розпо-ділятися.
Отже, повна собівартість одного електродвигуна складе:
– прямі матеріальні витрати 5 грн;
– прямі витрати на оплату праці 6 грн;
– зміні виробничі накладні витрати 3 грн;
– постійні виробничі накладні витрати
(15000 грн : 30000 од.) 0,50 грн.
Разом 14,50 грн.
Отже, ціна реалізації замовлення (19 грн/од.) є прийнятною з фінансової точки зору для підприємства, адже вона забезпе-чить 4,50 грн прибутку з кожної одиниці проданої продукції.
Глава 9
Але при підписанні контракту треба врахувати таке:
– чи вистачить 30% невикористаних потужностей для вико-нання контракту;
– чи не вплине даний контракт на суму комісійних і транс-портних витрат;
– чи не з’явиться інше, більш вигідне замовлення;
– як це вплине на подальші відносини із замовником;
– як це вплине на подальші відносини з іншими замовни-ками;
– як це вплине на подальші відносини з конкурентами.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44
