СЕМІНАРСЬКО-ПРАКТИЧНЕЗАНЯТТЯ з курсу Економіка Підприємства
Приклади розв’язку типових задач
Задача 1 Визначити виробничу потужність пекарні та її виробничу програму, якщо середня тривалість випікання хлібобулочних виробів вагою 1 кг становить 40 хв., тривалість зміни 8 год., режим роботи двозмінний. Номінальний фонд робочого часу 300 днів/рік, а втрати робочого часу 10%.
Виробнича потужність пекарні визначається потужністю печей, яких встановлено 3 одиниці Коефіцієнт використання потужності 0,85
Розв'язок:
1. Виробнича потужність однієї печі може бути обчислена:

2. Дійсний фонд робочого часу печі становить:
Фд = 300×2×8×0,9 = 4320 год./рік,

3. Виробнича потужність пекарні:
648 000×3 = 1 944 000 кг = 1944 т/рік.
4. Виробнича програма визначається як добуток потужності пекарні на коефіцієнт її використання:
1944 т/рік×0,85 = 1652,4 т/рік.
Відповідь: ВП = 648000 кг, ВПр =1652,4 т/рік.
Задача 2 Структура технологічних процесів за трудомісткістю – при виготовленні жіночих черевиків з верхом зі штучної шкіри, строчечно-клейового метод укріплення (модель 43064608):
Таблиця 3.1
|
Вид технологічного процесу |
Трудомісткість операції, н.-год. |
% |
|
норма штучного часу на швейні операції в розрахунку на 100 пар (додаток: Норми часу (виробітку) на виготовлення жіночих черевик) |
45,90 |
46,2 |
|
норма штучного часу на пошивочні операції в розрахунку на 100 пар (додаток: Норми часу (виробітку) на виготовлення жіночих черевик) |
44,451 |
4,7 |
|
норма штучного часу на розкрій в розрахунку на 100 пар (додаток: Норми часу (виробітку) на виготовлення жіночих черевик) |
4,489 |
4,5 |
|
норма штучного часу на штампування в розрахунку на 100 пар (додаток: Норми часу (виробітку) на виготовлення жіночих черевик) |
4,561
|
4,6
|
|
Загальна тривалість технологічного процесу виготовлення жіночих черевиків з верхом зі штучної шкіри, строчечно-клейового метод укріплення (модель 43064608) |
99,401 |
100 |
26800 пар – нова колекція взуття на двохслойному низі Модель «Київ» розроблена для цеху №2 підприємства. Визначити основні показники технічного рівня підприємства.
Розв’язок:
1. Визначаємо питому вагу нових технологій за обсягом або трудомісткістю за формулою:


2. Середній вік технологічних процесів, що застосовуються визначається за формулою:

3. Продуктивність (потужність) устаткування (М) – показує максимально можливий обсяг випуску продукції обладнанням за певний період часу:


На підприємстві в цехах встановлене обладнання, що не потребує планового ремонту в робочий час, тому ефективний фонд часу дорівнює режимному
Феф=257*1*8=2056 год.
Трудомісткість операцій по гарячому формуванню сліду затягнутого взуття на машині «Київ» складає 1,481 н.-год. В розрахунку на 100 пар, отже, на одну пару норма часу складає Тшт=0,01481 н.-год. при виготовленні жіночих черевиків з верхом зі штучної шкіри, строчечно-клейового метод укріплення (модель 43064608):

4. Питома вага прогресивних видів устаткування в загальній його кількості (Пвпт) визначається за формулою:

5. Питома вага технічно і економічно застарілого устаткування у загальному парку Пвзу визначається за формулою:


6. Коефіцієнт оновлення (Конов) визначається за формулою:


тобто, основні фонди оновилися на 0,35%.
7. Коефіцієнт вибуття Квиб. визначається за формулою:


Тобто, основні фонди вибули на 0,18% загальної їх вартості, крім того варто відмітити, що коефіцієнт оновлення все ж таки більший з а коефіцієнт вибуття, що є позитивним моментом для підприємства.
8. Коефіцієнт зносу Кзн. визначається за формулою:


Тобто, 48% вартості основних фондів вже перенесена на вартість продукції, що виготовляється, коефіцієнт придатності відповідно становить 52% (Кзн + Корид = 1 або 100% )
9. Ступінь охоплення робітників механізованою працею. Коефіцієнт механізації праці (Кт) визначається за формулою:


Відповідь: Пвнm= 3,4%; М= 138825 операцій; Пвпm = 3.57%; Пвзу = 15,49%; Квиб = 0,18%; Кзн = 48%; Кm= 67.4%.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64
