Управлінський облік (частина 1)
Відповіді на практичні завдання
Завдання 4.8* («Аскольд»)
1. Бюджетні накладні витрати:
а) на стандартний обсяг виробництва
100000 + 5000 • 26,00 = 230000 грн;
б) на фактичний обсяг виробництва
100000 + 6000 • 26,00 = 256000 грн.
2. Нормативна ставка розподілу накладних витрат:
а) на стандартний обсяг виробництва
230000 : 5000 = 46 грн;
б) на фактичний обсяг виробництва
256000 : 6000 = 42,6667 грн.
3. Списані накладні витрати у звітному періоді
6000 • 46,00 = 276000 грн.
4. Відхилення фактичних витрат від нормативних:
а) за рахунок обсягу виробництва
256000 - 230000 = +26000 грн;
б) нормативної ставки розподілу при фактичному обсягу
виробництва
276000 - 256000 = +20000 грн;
в) дотримання норм накладних витрат
280000 - 276000 = +4000 грн;
г) загальне відхилення
280000 - 230000 = +50000 грн,
або 26000 + 20000+ 4000 = +50000 грн.
Завдання 4.10* («Рубін»)
Визначимо ставку змінних накладних витрат на одиницю виміру бази їх розподілу:
(9750 - 8400) : (15000 - 12000) = 0,45 грн. Визначимо суму змінних витрат для рівня 12000 грн оплати праці:
12000 • 0,45 = 5400 грн. Отже, сума постійних витрат:
8400 - 5400 = 3000 грн. Те ж можна визначити для рівня 15000 грн. оплати праці:
9750 - (15000 • 0,45) = 9750 - 6750 = 3000 грн. Таким чином, формула для розрахунку гнучкого бюджету виробничих накладних витрат буде виглядати так:
у = 3000 + 0,45х, де х - сума прямої оплати праці, грн.
Глава 4
Наприклад, для 15000 грн оплати праці нормативна сума накладних витрат становитиме 3000 + 0,45 • 15000 = 9750 грн. Звідси, нормативний фонд оплати праці для ставки 0,75 грн ста-новив:
3000+0,45х
= 0,75,
х
3000 = 0,3х, х = 10000 грн. Чисте відхилення фактичних витрат від нормативних при фонді оплати праці 12000 грн:
9000 - (12000 • 0,75) = 9000 - 9000 = 0 грн, у т. ч. за рахунок зміни ставки розподілу під впливом зміни об-сягу діяльності:
8400 - (12000 • 0,75) = 8400 - 9000 = -600 грн (сприятливе), за рахунок зміни рівня витрат:
9000 - 8400 = +600 грн (несприятливе). Чисте відхилення витрат при фонді оплаті праці 15000 грн: 10000 - (15000 • 0,75) = -1250 грн (сприятливе), у т. ч. за рахунок зміни ставки розподілу:
9750 - (15000 • 0,75) = -1500 грн (сприятливе), за рахунок зміни рівня витрат:
10000 - 9750 = +250 грн (несприятливе).
Завдання 4.12* («Заброда»)
1. Витрати матеріалів на фактичний обсяг виробництва:
- за нормою 3500 • 3 • 3,20 = 33600 грн;
- фактична ціна придбаних матеріалів
37920 : 12000 = 3,16 грн/кг;
- фактичні витрати на матеріали 11000 • 3,16 = 34760 грн;
- відхилення витрат на матеріали
всього 34760 - 33600 = +1160 грн.
у т. ч. за рахунок:
а) норм витрат (11000 - 3500 • 3) • 3,20 = +1600 грн;
б) ціни матеріалів (3,16 - 3,20) • 11000 = -440 грн.
2. Витрати на оплату праці:
- за нормою 3500 • 1 • 6 = 21000 грн;
- фактичні витрати на оплату праці 21267 грн;
- відхилення витрат на оплату праці
всього 21267 - 21000 = +267 грн.
у т. ч. за рахунок:
«Стандарт-кост» та нормативний облік витрат
і калькулювання собівартості продукції а) норм витрат праці (3840 - 3500 • 1) • 6 = +2040 грн;
б) рівня оплати праці 21267 - 3840 • 6 = -1773 грн.
3. Загальновиробничі витрати:
- за нормою на нормативний обсяг виробництва
(4000 • 2,6) + 15000 = 25400 грн;
- за нормою на фактичні витрати праці
(3840 • 2,6) + 15000 = 24984 грн;
- за нормою на нормативні витрати праці при фактичному
обсягу виробництва
(3500 • 2,6) + 15000 = 24100 грн;
- фактично 22810 грн;
- відхилення
всього 22810 - 25400 = -2590 грн.
у т. ч. за рахунок:
а) обсягу діяльності 24100 - 25400 = -1300 грн;
б) норм витрати праці 24984 - 24100 = +884 грн;
в) дотримання кошторису витрат
22810 - 24984 = -2174 грн.
Разом -2590 грн.
Глава 5
ДИФЕРЕНЦІАЛЬНИЙ АНАЛІЗ
РЕЛЕВАНТНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
ДЛЯ ПРИЙНЯТТЯ
УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57
