Управлінський облік (частина 1)
Відповіді на практичні завдання
Завдання 3.2* («Вітрила»)
У першу чергу треба всі витрати поділити на прямі та не-прямі:
- прямі 30000 + 3000 = 33000 грн (оплата праці і матеріали),
- непрямі 9000 + 3000 + 5000 + 2000 + 500 + 200 = 19700 грн (усі інші).
Прямі витрати на замовлення:
- матеріали 30 грн
- оплата праці 15 год. • (30000 грн. : 6000 год.) = 75 грн.
Ставка абсорбції (розподілу) непрямих витрат:
а) на одну людино-годину
19700 : 6000 = 3,28 грн;
б) на одну машино-годину
19700 : 2000 = 9,85 грн;
в) на 1 грн прямих витрат матеріалів
19700 : 3000 = 6,57 грн. Повні витрати на замовлення:
а) при розподілі непрямих витрат пропорційно прямим вит-
ратам праці
30 + 75 + 15 • 3,28 = 154,2 грн;
б) при розподілі непрямих витрат пропорційно витратам ма-
шинного часу
30 + 75 + 7 • 9,85 = 173,95 грн;
в) при розподілі непрямих витрат пропорційно прямим вит-
ратам матеріалів
30 + 75 + 30 • 6,57 = 215,10 грн. Сума повних витрат, що відносяться на замовлення, зале-жить від прийнятого методу розподілу непрямих витрат. Різниця між сумою непрямих витрат, що припадають на замовлення, за-лежить від співвідношення показників трудомісткості, матеріа-ломісткості та машиномісткості окремого замовлення.
Завдання 3.6* («Вікторія»)
1. Калькуляція повної собівартості за обсягом робіт:
а) матеріали
- металевий провід 10000 од. • 1 м/од. • 2,20 грн/м = 22000 грн;
- тканина 10000 од. • 0,3 м2/од. • 1 грн/м2 = 3000 грн;
б) оплата праці
- кваліфікованої 10000 од. • 12/60 год. • 7,50 грн/год.= 15000 грн;
- некваліфікованої 10000 од. • 6/60 год. • 5 грн/год. = 5000 грн;
в) непрямі витрати 10000 од. • 18/60 год • 50000/12500 грн/год. =
= 12000 грн.
Разом повних витрат 57000 грн.
г) надбавка 12,5% від суми витрат 7125 грн.
Орієнтовна вартість замовлення 64125 грн.
2. Релевантні витрати на виконання контракту:
а) матеріали
- металевий провід 10000 од. • 1 м/од. • 2,50 грн/м = 25000 грн;
- тканина 10000 од. • 0,3 м2/од. • 0,4 грн/м2 = 1200 грн;
б) оплата праці
- кваліфікованої (витрати нерелевантні)
- некваліфікованої 10000 од. • 6/60 год. • 5 грн/год. = 5000 грн. Разом релевантних витрат (мінімальна тендерна вартість контракту, на яку можна погодитися) 31200 грн.
Завдання 3.20* («Підгороднянське»)
Метод середньозваженої собівартості
Матеріали Витрати обробки
ГП 80000 од. 80000 80000
НЗВ кін. 30000 од. 30000 10000
Ум. екв. од. 110000 90000
Витрати:
на початок 22000 4500
за місяць 198000 158400
Разом 220000 + 162900 = 382900
Собівартість ум.екв.од. 2,00 + 1,81 = 3,81 грн.
Собівартість ГП 80000 3,81 = 304800
Собівартість НЗВ кін. 60000 + 18100 78100 382900
Метод ФІФО
НЗВ поч. 10000 од. 10000 2000
ГП звіт. періоду 80000 од. 80000 80000
НЗВ кін. 30000 од. 30000 10000
Ум. екв. од. ГП 100000 88000
Витрати звітного періоду 198000 + 158400 = 356Собівартість ум. екв. од. за звіт.пер. 1,98 + 1,80 = 3,78 грн. Собівартість ГП (почата і закінчена в цьому періоді)
80000 - 10000 = 70000 од.; 70000 од. • 3,78 грн/од. = 264600
Собівартість НЗВ кін. періоду 59400 + 18000 = 77Разом 342000
Витрати на прод. минулого періоду:
22000 + 4500 = 26500 8000 • 1,80 = 14Витрати no НЗВ поч.
Поточні витрати звітного періоду
Разом 22000 + 18900 = 40900
Собівартість ум. екв. од.прод.мин.пер. 2,20 + 1,89 = 4,09
Собівартість ГП, початої в мин. періоді 40900
Собівартість всієї ГП 264600 + 40900 = 305500
Перевірка 26500 + 356400 – 305500 = 77Завдання 3.22* («Терек»)
Матеріали Витрати обробки
Кількість умовних
еталонних одиниць ГП:
НЗВ на початок
(закінчене у звіт.місяці) 6200 6200
Готові вироби (57500 – 5000) 52500 52500
НЗВ на кінець (5000 од.) 5000 2250
Разом 63700 60950
Витрати:
НЗВ на початок місяця 93000 + 62000 = 155000
Витрати звітного місяця 862500 + 1157000 = 2019500
Разом 955500 + 1219000 = 2174500
Собівартість умовної еталонної одиниці ГП 15,00 + 20,00 = 35,00
Собівартість ГП (52500 + 6200) • 35,00 = 2054500 грн.
Собівартість НЗВ на кінець місяця 75000 + 45000 = 120000
2174500
Завдання 3.23* («Петак»)
1. Розрахунок еквівалентних одиниць готової продукції за звітний місяць:
Матеріали Витрати обробки
Готова продукція звітного місяця 4000 4000
НЗВ на початок (матеріали – 100%, обробка – 60%)
1000 од. (–) 1000 600
НЗВ на кінець (матеріали - 100%, обробка - 60%)
2000 од. (+) 2000 1Разом ум. екв. од. ГП за звітний місяць 5000 4600
2. Витрати на виробництво у звітн. місяці
20000 + 23000 = 43000
Собівартість ум. еталонної од. ГП 4,00 + 5,00 = 9,00
3. Собівартість ГП, початої виробн. у минулому періоді
Вартість НЗВ на початок періоду 4200 + 3300 = 7500
Витрати звітн. періоду на доробку НЗВ 0 + 2000 = 2000
Разом 4200 + 5300 = 9500
Собівартість од. продукції з НЗВ 4,20 + 5,30 = 9,50
4. Собівартість усієї готової продукції:
а) початої в минулому періоді 1000 • 9,50 = 9500
б) початої у звітному періоді 3000 • 9,00 = 27000
Разом 4000 од. на 36500 грн.
5. Собівартість незавершеного виробництва на кінець періоду
8000 + 6000 = 14000 Перевірка: НЗВ поч.. + Витр. зв. пер. - НЗВ кін. = Со-біварт. гот. прод.
7500 + 43000 - 14000 = 36500 грн. (правильно)
Завдання 3.30* («Балка»)
Розрахунок фактичної повної собівартості одиниці продукції:
Показник За повною собівартістю
І ІІ
1. Обсяг виробництва, од. 1500 1000
2. Витрати на виробництво, грн
- змінні (ряд. 1 • 700 грн)
- постійні виробничі накладні 105000 46000 70000 46000
Разом 151000 116000
3. Фактична повна собівартість одиниці продукції, грн. (ряд. 2 : ряд. 1) 100,67 116,00
Звіт про фінансові результати
Показник За повною собівартістю За змінними витратами
І ІІ І ІІ
1. Обсяг реалізації, од.
2. Доход від реалізації, грн
(ряд. 1 • 130 грн.)
3. Собівартість реалізованої продукції 1000 130000
100666 1200 156000
131535 1000 130000 1200 156000
Продовження
Показник За повною собівартістю За змінними витратами
І ІІ І ІІ
Змінні витрати на реалізовану продукцію
4. Валовий прибуток
Маржинальний доход
5. Операційні витрати
Постійні витрати 29334 20000 24465 20000 70000 60000 66000 84000 72000 66000
6. Операційний прибуток (збиток) 9334 4465 (6000) 6000
Таким чином, при використанні методу калькулювання повної собівартості підприємство одержало прибуток за 2 місяці 13,8 тис. грн, а при калькулюванні за методом змінних витрат - прибуток дорівнює нулю. Пояснюється це тим, що в першому випадку час-
тина постійних виробничих витрат ( inm • 300 = 13800 грн. ) віднесе-
на на собівартість нереалізованої продукції і буде показана у звітності в наступні періоди. Метод калькулювання змінних вит-рат більш реально відображає фінансові результати за кожний звітний період.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57
Схожі підручники
- Фінансова діяльність суб'єктів підприємництва. Навчальний посібник (частина 2)
- Банківська Система терміни
- Стан НПС та основні напрями природоохоронної політики Фінляндії управлінські, організаційні, економічні та юридичні аспекти
- Методичні вказівки до виконання практичного заняття на тему «Транспортна задача»
- Теорія Ймовірності основні теми
- СЛОВНИК ОСНОВНИХ ЕКОЛОГІЧНИХ ТЕРМІНІВ ТА ПОНЯТЬ
