Управлінський облік (частина 1)
Відповіді на практичні завдання
Завдання 2.2* («Сокіл»)
Приріст часу роботи обладнання 20000 - 17000 = 3000 год.
Приріст накладних витрат 257000 - 246500 = 10500 грн.
Змінні витрати на 1 год. роботи обладнання 10500 : 3000 = 3,50 грн.
Постійні витрати 257000 - 20000 • 3,50 = 187000 грн.
Змінні витрати + Постійні витрати = Сукупні витрати.
17000 • 3,50 = 59500 I [246500 грн,
18500 • 3,50 = 64750?- +187000 грн = ■< 251750 грн,
20000 • 3,50 = 70000J [257000 грн.
Завдання 2.3* («Автомобіліст»)
Витрати за рік (без оплати праці водія), грн:
Вид витрат Пробіг, км
5000 10000 20000 30000
Змінні витрати (загальні): – запасні частини – бензин 100 1500 200 3000 400 6000 600 9000
Разом 1600 3200 6400 9600
Змінні витрати на 100 км пробігу 32 32 32 32
Постійні витрати (загальні): – амортизація автомобіля1 2000 2000 2000 2000
Продовження
Вид витрат Пробіг, км
5000 10000 20000 30000
– технічне обслуговування – вартість ліцензії – страхові платежі – автошини 80
150 80
150 80
150 80
150
Разом 2350 2350 2350 2500
Постійні витрати на 100 км пробігу 47 23,50 11,75 8,33
Загальні витрати, разом 3950 5550 8750 12100
Загальні витрати на 100 км пробігу 79 55,50 43,75 40,33
1Амортизація автомобіля
6000-2000
2
2000 грн за рік.
Завдання 2.10* («Прилуки»)
Для розв’язання задачі сперш треба визначити маржиналь-ний доход на одиницю продукції:
МД* = Ц – Зм.витр.* = 56 – 20 = 36 грн.
1. Визначимо точку беззбитковості: а) у натуральному вимірнику
16= =
36
Тб
450 од.;
Пост. витр. МД*
б) у грошовому вираженні
Тбг = Тбн ■ Ц = 450 • 56 = 25200 грн;
в) у відсотках до проектної потужності
Тбн
Тбв
. 100% = ^ ■ 100% = 45%.
Проект.потужн. 1000
2. Сума чистого прибутку при досягненні проектної потуж-
ності:
ЧП = [(1000 • 36) - 16200] • 0,75 = 14850 грн.
3. Обсяг реалізації (у натуральному вимірнику) для отримання
чистого прибутку:
а)
^°+16200=36х; х = 750од.
б) ^х +16200 = 36х; х = 675од.
в) 5бх'0,2 +16200 =36х; х = 769од.
Глава 2
4. Ціна за одиницю продукції для одержання 9000 грн чис-того прибутку при досягненні проектної потужності
9000 0,75
+16200 = 1000х- 20); х = 48,2 грн,
або
9000 0,75
+ 16200І
1000
J
+ 20 = 48,2 грн.
Завдання 2.11* («Аудит-Гром»)
Витрати на рекламу (600 грн) відносяться до минулих витрат, і їх уже ніяким рішенням не змінити, тому їх вважаємо нерелевантними. Визначимо релевантні витрати і доходи:
Стаття витрат Варіант рішення
Проводити семінар Не проводити семінар
Оренда приміщення 300 75
Оплата лекторів 400 -
Обід та роздавальні матеріали (6 чол. • 20 грн) = 120 120 —
Разом витрат 820 75
Доходи (6 чол. • 150 грн) 900 -
Релевантний прибуток (збиток) 80 (75)
Отже, семінар проводити доцільно.
1. Кількість учасників, необхідна для беззбиткового прове-дення семінару:
600 + 300 + 400 1300
Тбн = = = 10 чол.
150-20
2. Якщо семінар відвідають 30 чол., то фірма одержить прибуток:
П = (30 • 130) - 1300 = 2600 грн.
3. Для одержання прибутку 6500 грн необхідно, щоб семі-
нар відвідали:
6500 + 1
7800 6500
К
60 чол., або + 10 = 60 чол.
Завдання 2.14* («Крекінг-завод»)
Для розв’язання цього завдання спочатку необхідно визна-чити маржинальний доход на одиницю різних видів продукції та в середньому на одиницю продукції (враховувати, що співвідно-шення обсягу виробництва різних видів продукції до точки без-збитковості залишається постійним):
Показник Вид продукції Разом
А Б В
1. Ціна реалізації, грн/од. 0,80 0,90 1,10 х
2. Змінні витрати, грн/од. 0,60 0,75 1,00 х
3. Маржинальний доход, грн/од. (ряд. 1 – ряд. 2) 0,20 0,15 0,10 х
4. Питома вага окремих видів продукції, % 50 40 10 100
5. Маржинальний доход в середньому на одиницю продукції, грн/од. (ряд. 3 • ряд. 4) : 100% 0,10 0,06 0,01 0,17
Отже, середній зважений рівень маржинального доходу на одиницю продукції становить 0,17 грн. Звідси: а) точка беззбитковості у натуральному вимірнику:
00
0,17
Тбн
= 150000 од. ;
б) запас міцності:
ЗМ = 400000 - 150000 = 250000 од.;
в) коефіцієнт запасу міцності:
КЗМ = 250000 : 400000 = 0,625;
г) обсяг реалізації для отримання чистого прибутку 12750 грн
(при ставці оподаткування прибутку - 25%).
25500І
12750-100%
75%
0,17 = 250000 од.,
з них: продукція A 250000 • 50% : 100% = 125000 од. продукція Б 250000 • 40% : 100% = 100000 од. продукція В 250000 • 10% : 100% = 25000 од.
Завдання 2.33* (ПП Жарчук В.С.)
1. Змінні витрати на од.: Постійні витрати за місяць:
Матер. 1,53 + 0,09 = 1,62 грн ЗП адмін. персоналу 4860 грн
ЗП
6,75 + 0,2-6,75 15
0,54 грн
Оренда
1080 грн
2,16 грн.
5940 грн.
Глава 2
тис. 450 тис.
864000 972000 71280 71252 тис. од.
1134000 71Всього витрат за рік при різних обсягах виробництва:
- змінні витрати (2,16 • обсяг)
- постійні (5940 грн. ■ 12)
935280 1043280 2,3382 2,31205280 2,2958
Разом
Собівартість одиниці продукції
2. Один робітник зможе виготовити за рік 2000 • 15 = 30000 од. продукції.
Всього необхідно робітників для виготовлення 450 тис. ви-робів за рік:
450000 : 30000 = 15 чол. Сума ЗП одного працівника за рік:
2000 год. • (6,75 + 0,2 • 6,75) = 16200 грн. При розмірі замовлення 525 тис. од. понадурочні роботи складатимуть:
525000 - 450000 = 75000 виробів 75000 : 15 = 5000 годин
Витрати на їх оплату: 5000 • 12,15 грн/год. = 60750 грн.
Основна ЗП за виготовлення 450000 виробів:
303750 грн. 525 тис.
15 • 16200 = 243000 грн.
Разом ЗП
За цих умов витрати становитимуть:
Обсяг виробництва, од. 400 тис. 450 тис.
Змінні витрати на од.:
1,62 = 0,5786
243000 450000
303750 525000
ЗП, грн
Матеріалів, грн 1,62 1,62
= 0,6075
= 0,54
243000 400000
Разом, грн 2,23 2,16 2,20
Постійні витрати не зміняться - 5940 грн за місяць. Повні витрати:
- змінні: матеріали 648000 729000 850500
зарплата (5940 грн- 12 міс.) 243000 243000 303750
- постійні 71280 71280 711225530
2,33
Разом 962280 1043Собівартість одного виробу, грн 2,41 2,32
3. Вартість обладнання та устаткування
(900 + 540)- ^999 = 1440 -(17,5) 18 = 25920 грн.
30000
25920 : 6 = 4320 грн.
Річна сума амортизації
Місячна сума амортизації 360 грн, а всього постійних вит-рат - 6300 грн.
За таких умов змінні витрати залишаться незмінними
2,23 2,16 2,20
Сума постійних витрат зросте на 4320 грн за рік, або на
одиницю продукції це складе 0,01 0,01 0,008
Отже собівартість одного виробу буде 2,42 2,33 2,34
4. При ціні реалізації 2,52 грн/од. виробництво доцільне в будь-якому варіанті.
Завдання 2.37* («Забава»)
Припустимо, що у точці беззбитковості зберігається співвідношення кількості виробів чоловічих і жіночих костюмів. Якщо кількість жіночих костюмів у точці беззбитковості прий-няти за х, то кількість чоловічих костюмів становитиме:
700 : 500 = 1,4х
Маржинальний доход з розрахунку на один костюм складає:
а) чоловічий 400 - 260 = 140 грн;
б) жіночий 450 - 280 = 170 грн.
Оскільки у точці беззбитковості спостерігається рівність мар-жинального доходу і суми постійних витрат, то 140 • 1,4х + 170х = 100000, звідси
366х = 100000, х = 273,22 од. Отже, точка беззбитковості у натуральних вимірниках ста-новить:
чоловічих костюмів 273,22 • 1,4 = 382,51 од.,
жіночих костюмів 273,22 од.
У грошовому вимірнику це становитиме: 382,51 • 400 + 273,22 • 450 = 153004 + 122949 = 275953 грн. Сума прибутку при наявному обсязі виробництва та його структурі:
а) маржинальний доход
МД = 700 • 140 + 500 • 170 = 98000 + 85000 = 183000 грн.
б) сума прибутку
П факт = 183000 - 100000 = 83000 грн.
Сума прибутку при зміні структури виробництва (50% жіночих і 50% чоловічих костюмів) і незмінному загальному обсягу продукції
П очік. = (600 • 140 + 600 • 170) - 100000 = 86000 грн.
Отже, при зміні структури виробництва прибуток зросте на 3000 грн, що говорить про доцільність такого рішення.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57
