Економіка підприємства. Методичка
Приклади розв’язку типових задач
Задача 1. На дільниці зайнято дев’ять робітників, які працюють у важких та шкідливих умовах праці. Троє з них мають V розряд, двоє –ІV, троє – ІІІ і один І-ший розряд.
Годинна тарифна ставка першого розряду 1, 25 грн. Розрахувати середній тарифний коефіцієнт робітників дільниці та середню тарифну ставку.
Розв’язок
1. Знаходимо тарифні коефіцієнти кожного робітника з таблиці:
К V = 1, 5; К ІV = 1, 33; КІІІ = 1, 2; КІ = 1, 0.
![]() |
3. Визначаємо середню тарифну ставку:
С г сер = Сг1 х К сер = 1, 25 х 1, 31 = 1, 64 (грн).
Відповідь: Ксер = 1, 31; Сг сер = 1, 64 (грн).
Задача 2. Встановити розцінки на виготовлення металовиробу, якщо відомі такі дані (таблиця 6.2):
Таблиця 6.2
|
Операції |
Розряд |
Норма часу, хв. |
|
1) ливарна |
IV |
5 |
|
2)токарна |
V |
2, 5 |
|
3) шліфувальна |
VІ |
2, 0 |
|
4) зварювальна |
ІІІ |
1, 7 |
Розв’язок
![]() |
Рі=Тшт×Сгі
Відповідь: розцінок дорівнює 0, 318 грн.
Задача 3. Робітник ІV розряду виготовив за місяць 1700 деталей. Годинна тарифна ставка І-го розряду 1, 2 грн. Тарифний коефіцієнт ІV розряду – 1, 33, норма виробітку 5 деталей за годину. Визначити відрядний заробіток за місяць.
Розв’язок
1. Визначаємо заробітну плату за формулою:
Звід = N х Р.
2. Визначаємо розцінку за формулою:
Р = Тшт х Сг =Сг/Нв.
3. Визначаємо годинну тарифну ставку четвертого розряду:
СгІІІ = Сг1х КІV = 1, 2 х 1, 33 = 1, 596 грн.
Р = 1, 596/5 = 0, 3192 грн.
Отже, заробітна плата дорівнює
Звід = 1700 х 0, 3192 = 542, 64 грн.
Відповідь: Звід = 542, 64 грн.
Задача 4. Робітник-верстатник за місяць (170 годин) обробив 2100 деталей. Норма виробітку – 10 деталей за годину. Визначити заробіток робітника при відрядно-прогресивній системі оплати праці, якщо при перевиконанні норми більш ніж на 10 % розцінка збільшується на 50 %. Годинна тарифна
![]() |
Розв’язок
![]() |
а) визначаємо трудомісткість виготовлення деталі:
![]() |
Визначаємо звичайну розцінку на деталь:
Рзв = Тшт х СІІІ = 0, 1 х 1, 5 = 0, 15 грн.
2. Визначаємо % перевиконання норми (можливість підвищення розцінки) на 50%
![]() |
2100 – х% тобто перевиконання плану на 23, 5 %.
3. Визначаємо збільшену (підвищену) розцінку на деталь:
![]() |
![]() |
||
З = 1700 х 0, 15 + (2100 – 1700) х 0, 225 = 345 грн.
Відповідь: Звід прог = 345 грн.
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
Схожі підручники
- ENGLISH FOR FINANCE НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК
- Конспект лекцій з курсу Введення у фінансову діяльність (частина 2)
- Соціологія Навчально-методичний посібник для студентів всіх напрямків (частина 2)
- РОЗРАХУНКОВІ РОБОТИ З КУРСУ «ЕКОЛОГІЯ»
- Цельная жизнь. Ключевые навыки для достижения ваших целей (онлайн)
- Товарознавство харчових продуктів функціонального призначення. Навчальний посібник (частина 2)








