Цивільна оборона (частина 2)
4.7. АНАЛІТИЧНИЙ МЕТОД ОЦІНКИ ОСЕРЕДКУ УРАЖЕННЯ ПРИ ВИБУХАННІ ПАЛИВО-ПОВІТРЯНОГО I ГАЗОПОВІТРЯНОГО СЕРЕДОВИЩ
1 Визначення радіуса зони бризантної дії вибуху (АРф = 1700 кПа) за формулою
Rl =17,5д/£>, (м),
де Q — маса газу чи палива в резервуарі, Q = 0,5 М (одиночний ре-зервуар), Q = 0,9 М (групове зберігання), М — ємкість резервуара, т.
2 Визначення радіуса зони дії продуктів вибуху (осколків) і вогняної кулі об'ємного вибуху за формулою:
^2 = ^вк = 1,7 Ri (м). Надлишковий тиск у цій зоні визначаєть-ся за формулою
V3
V 2)
+ 50 , (кПа).
дРф2 =1300
3. Визначення надлишкового тиску в зоні дії повітряної удар-ної хвилі.
При v|/ = 0,24 х R3 : R < 2 надлишковий тиск у зоні R3 визнача-
ється за формулою:
лт^ 700
АРфз =
ЗІ д/1 + 29,8\|/ -1
При v|/ > 2
22 АРфз =—/ ,
\|/(Vlg¥ +0Д58
4. Визначення інтенсивності теплового випромінювання вибу-ху на відстані, R3:
I = QoFT, кВт/м , де Qo — питома теплота пожежі, кДж/м , Т — прозорість повітря (Т = 1 - 0,058 х Іп х R3), Іп = 0,015.
R R
F - . = — кутовий коефіцієнт, що характеризує взає-
мне розташування джерела й об'єкта.
246
5. Визначення тривалості існування вогняної кулі:
tCB = 4,5yjQ , (с).
6. Визначення теплового імпульсу:
Ц~т = / х tCB, (кДж/м ).
7. Визначення безповоротних втрат людей:
N = 3 X Р X Q , де Р — густота населення, тис.чол./км .
Вражаючу дію теплових імпульсів визначають, порівнюючи UT з даними табл. 4.6.10.
Таблиця 4.6.10
ВРАЖАЮЧА ДІЯ ТЕПЛОВИХІМПУЛЬСІВ
Ступінь опіку Тепловий імпульс кДж/м2 Матеріал Тепловий імпульс спалахування, кДж/м^
Легкий
Середній
Тяжкий
Смертель-
ний 80—100
100—400
400—600
Понад 600 Дошки темні, гума
Стружка, папір
Брезент
Дерево сухе
Крони дерев
Покрівля (руберойд)
Деревно-стружкова плита 250—400 330—500 420—500 500—670 500—750 580—810 150—200
Задача. На об'єкті вибухнула цистерна з бензином масою 100 т (одиночне зберігання). Визначити характер руйнування це-ху з легким каркасом, пожежну обстановку на об'єкті і втрати людей. Цех міститься на відстані 500 м від цистерни. Густота на-селення в районі аварії 2 тис. чол./км , питома теплота пожежі бензину 280 кДж/м .
1. Визначимо радіус бризантної дії вибуху:
R\ =17,5V50 =65(м).
2. Визначимо радіус бризантної дії продуктів вибуху (вогняної
кулі):
-Квк= 1,7 х 65 = 110 (м).
3. Визначимо надлишковий тиск у зоні вогняної кулі:
АРф2 —1300
65 100
+ 50
= 318,3 (кПа).
4. Обчислимо надлишковий тиск у цеху:
\|/ = 0,24 х (500 : 65) = 1,8;
,„ 700 і/ тт
АРфз - -^ = І9(к11а).
3 -yl + 29,8xl,8 -I
5. Визначимо інтенсивність теплового потоку на R3 = 500 м:
/ = 280 х 0,045 х 0,64 = 8,1 (кВт/м ).
6. Обчислимо тривалість існування вогняної кулі:
?св =4,5V50 = 18,5 (с).
7. Визначимо значення теплового імпульсу на R3 = 500 м:
UT= 8,1 X 18,5 = 150 (кДж/м ).
8. Визначимо вражаючу дію вибуху цистерни з бензином:
A. Цех одержить легкі руйнування (АРср ~ 20 кПа).
Б. Число загиблих людей N = 3 х 2 х 50 ' = 28 чол.
B. Люди в цеху одержать опіки II ступеня (пухирі, втрата пра-
цездатності).
12 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49
