Главная->Українська мова->Содержание->§ 24. індивідуальний стиль мовлення

Українська мова за професійним спрямуванням. Навчальний посібник (частина 1)

§ 24. індивідуальний стиль мовлення

Д. Свіфт колись сказав мудрі слова: «Стиль може бути визна-чений так: власні слова на власному місці». Ми вже зазначали, що мудра людина знає що, коли, де і як сказати. «Біда, коли у людини не вистачає розуму, щоб добре сказати, або здорового глузду, щоб обережно промовчати...» (Ж. Лабрюйєр).

Зрозуміло, що мова людини допомагає сказати про людину все: яка вона, наскільки вихована і культурна, освічена.

Які ж фактори визначають індивідуальний стиль мовлення?

Учені визначають такі риси мовлення:

• темп викладу;

164

Українська мова за професійним спрямуванням

Стилістика

•          небагатослівність, або, навпаки, ускладненість викладу додат-ковими подробицями;

•          образність або сухувата логічність;

•          словниковий запас.

Коли ж виробляється індивідуальний стиль мовлення? Лише

тоді, коли людина:

•          постійно працює над собою (їй доводиться часто публічно усно чи писемно виступати, що вимагає праці з літературою, відповідно – зі словом);

•          поступово виробляє свою манеру викладу, свій підхід до відбо-ру й упорядкування фактів, свої засоби впливу на аудиторію – свій індивідуальний стиль;

•          уміє ховати своє "акторство";

•          володіє голосом, інтонацією, її жести і міміка гармонійні.

Ділова людина... Якою вона має бути?

Діловий одяг для жінок

Дехто неправильно вважає, що жінці, щоб досягти службового успіху, потрібно наслідувати в одязі чоловіків. Звичайно, нічого по-ганого немає, коли жінка одягнута в брючний костюм, але дослі-дження показують, що такий костюм не сприятиме діловому успіху. Інша справа – гарний костюм із спідницею з натуральних тканин. Він підкреслює авторитет жінки, її високий життєвий рівень. Спід-ниця повинна бути темного кольору на щільному поясі.

Для ділової жінки менш придатна сукня, але якщо вона її надягає, то кращим кольором для сукні вважається темно-синій, коричне-вий, сірий, світло-сірий. Менше підходять зелений, яскраво-жовтий, ніжно-голубий, світло-рожевий. Названі кольори визначені для одно-тонної тканини без малюнка. Такій канині надається перевага. У жі-ночому одязі більше, ніж у чоловічому, відображається індивідуаль-ний стиль і особистий характер. Зачіска, макіяж, біжутерія повинні гармонійно доповнювати діловий костюм. Зачіска має бути строгою. Але разом з тим елегантною. Прикрас має бути якомога менше, але в той же час не можна від них відмовлятися зовсім. Носити краще дорогі прикраси. Косметика повинна бути помітною лише зблизька. Парфуми слід використовувати в такій кількості, щоб їх запах лише трохи відчувався. Це мають бути дорогі парфуми відомих фірм.

Українська мова за професійним спрямуванням

Розділ IV

Розділ IV

 

 

31