Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 Технологія виробництва коксу. - шпоры ОТВ - Studbook

шпоры ОТВ

Технологія виробництва коксу.

Коксування — переробка природного палива нагріванням без доступу повітря для одержання коксу, коксового газу та деяких побічних продуктів.

     Процес складається з трьох стадій: підготовки сировини, власне коксування і переробки коксового газу. Сировиною служить суміш кам'яного вугілля, що здатна при нагріванні спікатись.

    Коксування кам'яного вугілля проводять у коксових печах, коксування важких продуктів переробки нафти — в металевих кубах або спеціальних печах.

  Процес коксування починається із завантаження камер вугільною шихтою. Коксування звичайно здійснюється з зовнішнім підводом тепла. Під дією тепла вугілля прогрівається, сушиться і при температурі 350–450С розм'якшується і перетвор. в напіврідку пластичну масу, одночасно починається виділення летких речовин. При температурі 500–550 оС відбувається інтенсивне виділення смоли і продовжується виділення летких речовин. В результаті розм'якшення і виділення газів вугілля спучується і набирає пористої будови. Поступово в'язка маса густіє, твердіє і утворює «коксовий пиріг», який до кінця процесу зменшується в об'ємі і розтріскується на окремі грудки. При підвищенні кінцевої температури коксування до 1000–1150 оС зростає вихід смоли і сирого бензолу.

   В результаті коксування одержують 75-80% коксу, 10-15% коксового газу, 1% бензолу, 3% смол.

   Процес коксування триває 13 — 14 годин, по закінченні його кокс виштовхують з камери в гасильний вагон і заливають водою.

 

 

 

12