Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 Основні процеси гірничого виробництва. - шпоры ОТВ - Studbook

шпоры ОТВ

Основні процеси гірничого виробництва.

Добуванню корисних копалин передує їх розвідка для пошуку родовищ, визначення кількості та якості корисної копалини, встановлення основних елементів її залягання у надрах і характеру та властивостей оточуючих порід. За детальністю та повнотою вивчення родовищ корисних копалин розвідувальні роботи поділяються на пошуки, попередню розвідку, детальну та експлуатаційну розвідку, коли під час добування корисної копалини треба додатково уточнювати окремі елементи залягання або відшукувати нові його частини. Коли виявлені та затверджені достатні запаси корисної копалини, а також технічна та економічна доцільність її використання, починається будівництво гірничого підприємства.

На практиці гірничих робіт виділяють два головні способи розробки родовищ твердих корисних копалин: підземний та відкритий. Підземним називають спосіб, при якому родовища розробляють за допомогою підземних гірничих виробок. На противагу цьому особливістю відкритого способу розробки є те, що при ньому родовища розробляються за допомогою відкритих гірничих виробок.

В процесі розробки родовищ підземним способом виділяють три стадії гірничих робіт: розтин, підготовку та очисне вилучення. Розтином називають забезпечення доступу з поверхні землі до родовища (або його частини) за допомогою проведення гірничих виробок для створення умов підготовки корисної копалини до вилучення. Гірничі виробки, які мають безпосередній вихід на земну поверхню, називають розтинаючими або капітальними (стволи, штольні). В період експлуатації по цих виробках транспортують корисні копалини, пусті породи, людей, обладнання, матеріали, а також через них вентилюють гірничі виробки, роблять водовідлив, каналізацію енергії. Правилами безпеки та правилами технічної експлуатації шахт вимагається не менше двох виходів з підземних гірничих виробок на земну поверхню: по одному з них надходить у шахту свіже повітря, переміщуються люди, порода, допоміжні матеріали, вантажі та комунікації, а по другому відходить відпрацьоване повітря та видаються корисні копалини. Після розтину родовища та проходження необхідної кількості підготовчих виробок приступають до очисних робіт, безпосередньою метою яких є вилучення корисних копалин з родовищ. Добуті в шахті корисні копалини доставляються з очисного забою на земну поверхню до залізничних бункерів на збагачувальну фабрику.

Коли корисні копалини виходять на поверхню або залягають під невеликим (до 80-120 м) шаром порожніх порід, то вони розробляються відкритим способом.

Основними етапами відкритої розробки родовищ є підготовка поверхні, осушення, розтин та експлуатація родовища, відновлення порушених гірничими роботами земель (рекультивація).

 

 

10