Главная->Філософія->Содержание->Співвідношення культури та цивілізації

Методичка з Філософії (частина 2)

Співвідношення культури та цивілізації

"Латинське слово "цивілізація" вказує на соціальний характер зазначеного процесу. Культура - процес більш індивідуальний, що йде в глибину. Цивілізація заснована на техніці, яка руйнує культуру".

(М. Бердяєв)

Чи згідні ви з тим, що цивілізація має соціальний характер, а культура індивідуальний? Чи дійсно технічний прогрес може негативно впливати на розвиток культури? Наведіть приклади, які підтверджують або спростовують це твердження.

 

"Я розглядаю цивілізацію як культурну спільність найвищого рангу, як найширший рівень культурної ідентичності людей... Цивілізація визначається наявністю загальних рис об'єктивного порядку, таких як мова, історія, релігія, звичаї, інститути, а також суб'єктивна самоідентифікація людей".

(С.Хантінгтон)

"Цивілізація - це перш за все духовне здоров'я науки... Цивілізація передбачає формальні механізми упорядкованої, правової поведінки, а не засновані на чиїсь милості, ідеї чи добрій волі. Це і є умовою соціального, громадянського мислення ".

(М.Мамардашвілі)

Порівняйте позитивні оцінки цивілізації із негативними, спробуйте зробити самостійні, але аргументовані висновки.

"Треба вести мову про етичну чи неетичну культуру, або про етичну чи неетичну цивілізацію, а не про культуру та цивілізацію ".

(А.Швейцер)

Як ви оцінюєте таке трактування проблеми співвідношення культури та цивілізації? Чи згідні ви із тим, що наведені раніше трактування певного протистояння культури та цивілізації є помилковими? - Обґрунтуйте свою позицію.

 

 

50