Главная->Філософія->Содержание->Проблематичність людського буття

Методичка з Філософії (частина 2)

Проблематичність людського буття

"Створив Бог людину ніби деякий другий світ - малий у великому. Людина є мікросвіт, адже вона наділена як душею, так і тілом, і являє собою середину між розумом і матерією. Вона пов'язує видиме та невидиме, чуттєве та розумоосяжие ".

(Іоанн Дамаскін)

Спробуйте виразити своїми власними словами ваше розуміння людини як мікрокосмосу. Чи приймаєте ви таке розуміння людини? Чи погоджуєтесь із тим, що людина може поставати відправним пунктом для осмислення світобудови? - Аргументуйте свої твердження.

 

"Час людського життя - одна мить; його сутність - вічний плин; відчуття — сумирні; будова тіла — тлінна; душа - нестійка; доля - загадкова; слава - недостовірна... Одним словом, життя - це боротьба та блукання на чужині...".

(Марк Аврелій)

"Тоді Бог... поставив людину у центр світу й мовив: "Не даємо тобі, Адаме, ні свого місця, ні певного вигляду, ні особливого обов'язку, щоби і місце, і обличчя, і обов'язок ти отримав за власним бажанням, згідно своїй волі та своєму рішенню... Я не зробив тебе ні небесною, ні земною, ні смертною, ні безсмертною, щоби ти сама, як вільний та славетний майстер, сформувала себе у тому образі, якому віддаси свою перевагу ".

(Піко делла Мірандола)

Які особливості людського буття наголошені у даних (двох) уривках? Що в них є спільного, а що відмінного? Зазначена людська неприв'язаність ні до чого повною мірою та остаточно, - чи має вона свої позитивні та негативні прояви? - Спробуйте дати відповіді на ці питання, спираючись на наведені тексти.

 

"Людина - це єство, що спрямоване до майбутнього і усвідомлює, що воно проектує себе у майбутнє. Людина - це перш за все проект, що переживається суб'єктивно, а не мох, не пліснява і не цвітна капуста. Нічого не існує до цього проекту, немає нічого на розумоосяжному небі, і людина стане такою, якіш є її проект буття... Якщо існування дійсно передує сутності, то людина с відповідальною за те, чим вона є. Отже, перш за все екзистенціалізм віддає кожній людині у владарювання її буття та покладає на неї повну відповідальність за існування".

(Ж.-П.Сартр)

Що би ви відзначили, як новий момент у міркуваннях Ж.-П.Сартра? Від чого постає невіддільною людська відповідальність?

 

 

33