Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 Сучасна методологія науки: неопозитивізм і постпозитивізм - Методичка з Філософії (частина 1) - Studbook
Главная->Філософія->Содержание->Сучасна методологія науки: неопозитивізм і постпозитивізм

Методичка з Філософії (частина 1)

Сучасна методологія науки: неопозитивізм і постпозитивізм

Беручись до вивчення цього питання треба пригадати, що позитивізму притаманні емпіризм і феноменалізм, прагнення "онаучити" філософію. З огляду на це опрацюйте нижченаведені філософські положення:

"Філософія не може бути плідною, якщо вона відділена від науки".

(Б. Рассел)

"Більшість суджень та питань філософії мають коріння у нашому нерозумінні логіки мови... Уся філософія - це критика мови... Судження конструює світ за допомогою логічного каркасу, і тому в судженні, якщо воно є істинним, люмена угледіти всі логічні риси реальності".

(Л. Вітгенштейн)

Яким постає уявлення про предмет філософії в неопозитивізмі? Як визначається в наведених вище фрагментах співвідношення філософії та науки?

 

Ознайомтесь із класичним обґрунтуванням процедури верифікації у неопозитивізмі XX ст.:

"Навряд чи хто стане заперечувати, що знання в житті та в науці у певному сенсі починається із констатації фактів і що "протокольні судження", в яких останні фіксуються, знаходяться у початку науки... Мета науки - досягнення істинного опису фактів... Проблема базису знання полягає саме у знаходженні критерію істинності. Тому причиною введення терміна "протокольні судження " було перш за все те, що він допомагав виділити деякі речення, істинністю яких можна було би, як лінійкою, виміряти істинність всіх інших суджень ".

(М. Шлік)

Уважно перечитайте міркування М. Шліка - засновника так званого "Віденського гуртка", поясніть, як розгортається лінія міркування філософа, що в них можна вважати виправданим і корисним, а що може викликати сумнів. Як вирішується проблема співвідношення емпіричного і теоретичного рівнів пізнання, відношення факту до теорії?

 

 

61