Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 Основні терміни і поняття - М.М. Теліщук - Історія економіки та економічної думки - Studbook

М.М. Теліщук - Історія економіки та економічної думки

Основні терміни і поняття

 

Адхократіятимчасові структури спеціалістів, які керують окремими проектами, відродження підприємництва всередині корпорацій.

Антимонопольні корпорації – корпорації, які швидко перекидають свої капітали із галузі в галузь, із країни у країну та ламають монополістичні бар’єри між галузями.

Гудвіл – нематеріальний актив, вартість якого визначається як різниця між балансовою вартістю активів підприємства та його звичайною вартістю, як цілісного майнового комплексу, що вини­кає внаслідок використання кращих управлінських якостей, домі­нуючої позиції на ринку товарів (робіт, послуг), нових технологій тощо.

Глобалізаціяце вільне переміщення капіталу, його повне панування. Панування капіталу в глобальному масштабі утвердило практично єдину мету – одержання прибутку, особистий грошовий інтерес. Гроші стають мірилом людських досягнень. Кожен прагне до реалізації своїх власних інтересів, ставка винятково на приватний інтерес.

Дериватив – стандартний документ, що засвідчує право або зобов’язання придбати або продати цінні папери, матеріальні або нематеріальні активи, а також кошти на визначених ним умовах у майбутньому.

Економічна інтеграція, за Мюрдалем, – це здійснення ідеалу рівності можливостей, проголошеного Заходом (високорозвинене господарство, яке раціонально організоване та свідомо регульоване суспільством).

Економіка майбутньогоце постсервісна економіка, експериментальне виробництво, а її основні галузі – виробництво електронної техніки, космічні програми, використання глибин оке­анів, біоіндустрія тощо.

“Зелена революція” – у ході її реалізації в Індії будувалися іригаційні споруди, удосконалювалося використання хімічних доб­рив, апробовуються високоврожайні сорти зернових культур, здійснюється селекція породистих тварин.

Інжиніринг – надання послуг (виконання робіт) зі складання технічних завдань, проведення наукових досліджень, складання проектних пропозицій, проведення техніко-економічних обстежень, розробки технічної документації, а також консультації економічного, фінансового або іншого характеру, пов’язані з такими послугами ( роботами).

Когнітаріат (“золоті комірці“)пролетаріат (люди фізичної праці), який постійно оволодіває знаннями та безперервно вдосконалюється.

Кредит – кошти та матеріальні цінності, які надаються у ко­ристування юридичним та фізичним особам на визначений строк та під проценти.

Лібералізм – це зовнішньоекономічна політика, за якою митні органи виконують тільки реєстраційні функції, не збирають імпортного та експортного мита, не визначають ніяких кількісних або інших обмежень.

Матеріальні активи – основні фонди та оборотні активи у будь-якому вигляді.

Менеджмент – теорія організації і розвитку гнучкого, швид­кого, перебудовного, ефективного та динамічного виробничого ко­лективу великої корпорації, в основі якої лежить не фактор виробництва, а фактор продуктивності.

Міжгалузева спеціалізаціяце орієнтування на виготовлення окремих видів промислової продукції.

Монетаристська політика – досягнення стабільних темпів приросту грошової маси, що на основі ринкового саморегулюван­ня покликано забезпечити зростання виробництва та високу зай­нятість.

Нематеріальні активи – об’єкти інтелектуальної та промислової власності, а також інші аналогічні права, визначені у порядку, встановленому відповідним законодавством, об’єктом права власності платника податку.

Нерезиденти – юридичні особи та суб’єкти господарської діяльності, які не мають статусу юридичної особи (філії, представництва), з місцезнаходженням за межами України, які ство­рені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства іншої держави.

Нова економіка – визначається як економіка знань, а сама галузь, яка виробляє і розповсюджує інформацію, як індустрія знань, а все суспільство – як суспільство знань.

Опціон – стандартний документ, який засвідчує право прид­бати (продати) цінні папери (товари, кошти) на визначених умовах у майбутньому, з фіксацією ціни на час укладення такого опціону або на час такого придбання за рішенням сторін контракту.

Протекціонізмекономічна політика держави, спрямована на захист вітчизняних виробників від конкуренції з боку іноземних фірм.

Резиденти – юридичні особи та суб’єкти господарської діяль­ності України, які не мають статусу юридичної особи (філії, предс­тавництва), що створені та здійснюють свою діяльність відповід­но до законодавства України з місцезнаходженням на її території.

Роялті – платежі будь-якого виду, одержані як винагорода за користування або за надання права на користування будь-яким авторським правом на літературні твори, твори мистецтва або нау­ки, включаючи комп’ютерні програми, кінематографічні фільми або плівки, за придбання будь-якого патенту, зареєстрованого товарного знака чи торгової марки, дизайну, секретного креслення, моделі, формули, процесу, права на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

Світове господарствоце сукупність національних економік, які беруть участь у міжнародному поділі праці і пов’язані між собою системою міжнародних економічних відносин.

Тариф (мито) – це плата в державну казну, яка береться на кордоні з власника товару імпортного виробництва, що ввозиться у країну для продажу. Іншими словами, мито – акцизний податок на імпортні товари.

Торгівельна війнаце прийняття урядами країн-партнерів заходів для обмеження доступу на їхні внутрішні ринки експортних товарів.

Торгівельний баланс – співвідношення коштів, одержаних протягом року за експорт, і коштів, сплачених за імпорт товарів і послуг.

Трансформація суспільстваце наростання конфлікту між соціальною структурою та новою культурою суспільства, яка фор­мується.

Третя хвиля”розвиток інтелектуальних технологій та можливостей територіальної децентралізації масової інтелектуаль­ної праці, розвиток домашньої праці спеціалістів, об’єднаних у колективи системами електронного зв’язку.

 

 

121