Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 3. Види операцій банків з векселями - Курс Банківська Система - Studbook
Главная->Банківська система->Содержание->3. Види операцій банків з векселями

Курс Банківська Система

3. Види операцій банків з векселями

В Україні операції комерційних банків з векселями регулюються Положенням «Про операції банків з векселями», затвердженим По­становою Правління Національного банку України 25 травня 1999 р. В цьому положенні виділено п'ять видів операцій з векселями, які можуть здійснювати комерційні банки.

Особливості вексельного обігу в Україні

Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі залишає у компетенції національного законодавства відображення специфічних аспектів вексельного обігу у тій чи іншій країні. Особливості обігу векселів в Україні визначає Закон «Про обіг векселів в Україні» від 05.04.2001 року. У ньому, зокрема, визначено:

·                    Векселі складаються у документарній формі на спеціальних бланках з відповідним ступенем захисту від підроблення і не можуть бути переведені у бездокументарну форму (знерухомлені).

·                    Вексель, який видається на території України і місце платежу за яким також знаходиться на території України, складається державною мовою. Найменування трасанта або векселедавця, інших зобов'язаних за векселем осіб заповнюється тією мовою, якою визначено офіційне найменування в їхніх установчих документах.

·                    Видавати переказні і прості векселі можна лише для оформлення грошового боргу за фактично поставлені товари, виконані роботи, надані послуги.

·                    Векселедавець зобов'язаний вести реєстр виданих векселів.

·                    Сума векселя, виражена в іноземній валюті, на території України може бути сплачена в національній валюті України за курсом НБУ на день настання строку платежу чи в іноземній валюті з додержанням вимог валютного законодавства України.

Якщо вексельні операції пов'язані із наданням або залученням грошових коштів проти векселів або під забезпечення векселів, то вони називаються кредитними. Активними кредитні операції є тоді, коли банк враховує векселі або надає кредит під їх заставу, а пасивними - коли банк перевраховує придбані векселі або одержує кредит під їх заставу.

Операції з купівлі-продажу векселів за ціною, що встановлюється у відсотках до суми векселя, називаються торговельними. Активними торговельними операціями є придбання векселів банком, а пасивними -продаж придбаних векселів.

Гарантійними операціями є взяття банком на себе зобов'язань здійснити платежі за векселями при настанні обумовленої дати при певних обставинах. До гарантійних належать операції з авалювання та надання гарантій на забезпечення оплати векселів (наприклад, при  розрахунках з допомогою документарного акредитиву).

Розрахункові операції поділяються на операції з оформлення заборгованості векселями (акцептування переказних векселів банком, виданих на банк кредитором банку; видача простих векселів банком кредиторові банку; видача банком переказних векселів на боржника банку; видача банку простих векселів боржником банку) та на операції з розрахунків із використанням векселів (вексельний платіж банку кредиторові; вексельний платіж боржника банку).

Комісійні та довірчі операції пов'язані з інкасуванням векселів; оплатою векселів, у яких банк є особливим платником (доміціліантом); зберіганням векселів (оригіналів, копій і примірників); купівлею-продажем, а також обміном векселів за дорученням клієнтів.

 

81