Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 1. Електронні гроші. Загальні положення - Курс Банківська Система - Studbook
Главная->Банківська система->Содержание->1. Електронні гроші. Загальні положення

Курс Банківська Система

1. Електронні гроші. Загальні положення

    Вимоги, що регулюють випуск та використання електронних грошей в Україні, викладено в статті 15 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (далі – Закон) та Положенні про електронні гроші в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 04 листопада 2010 року № 481 (далі – Положення).

 Статтею 15 Закону визначено поняття "електронні гроші" – одиниці вартості, які зберігаються на електронному пристрої, приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж особа, яка їх випускає, і є грошовим зобов’язанням цієї особи, що виконується в готівковій або безготівковій формі. Законом визначено, що випуск електронних грошей може здійснювати виключно банк;  випуск електронних грошей здійснюється шляхом їх надання користувачам або комерційним агентам в обмін на готівкові або безготівкові кошти;  банк має право випускати електронні гроші на суму, яка не перевищує суму отриманих ним грошових коштів;  банк, що здійснює випуск електронних грошей, зобов’язаний погашати випущені ним електронні гроші на вимогу користувача;  порядок здійснення операцій з електронними грошима та максимальна сума електронних грошей на електронному пристрої, що перебуває в розпорядженні користувача, визначаються нормативно-правовими актами Національного банку України.

    Положення № 481 від 04.11.2010 р.  встановлює вимоги Національного банку України до суб’єктів, що здійснюють операції з електронними грошима, до порядку здійснення цих операцій, а також до правил використання електронних грошей в Україні та порядку їх узгодження.

   Вимоги Положення не поширюються на діяльність осіб, які здійснюють випуск та/або обслуговування таких наперед оплачених карток одноцільового використання: дисконтних карток торговців, карток автозаправних станцій, квитків для проїзду в міському транспорті тощо, які приймаються як засіб платежу виключно їх емітентами. Вимоги, що регулюють випуск та використання електронних грошей в Україні, викладено в статті 15 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (далі – Закон) та Положенні про електронні гроші в Україні, затвердженому постановою Правління Національного банку України від 04 листопада 2010 року № 481 (далі – Положення). 

    Умови надання кредиту та порядок здійснення платежів за кредитними картками визначають банки-емітенти. Вони можуть помітно різнитися залежно від окремих емітентів. Так, за одними з карток наданий платіжний кредит повинен бути погашений протягом місяця, а за іншими здійснені платежі протягом 25 днів взагалі не вважаються кредитом і за ними не стягується процент. Одні емітенти можуть вимагати підтвердження наданого кредиту, інші — ні. За одними картками разові платежі можуть обмежуватися певними сумами, а за другими — ні, а тільки загальним лімітом кредитної лінії, за третіми може допускатися навіть перевищення цього ліміту. Конкурентна боротьба між банками за клієнтуру примушує їх постійно вдосконалювати кредитні картки, робити їх дедалі привабливішими для клієнтів.

 

50