Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 Локк Дж. - Філософія Нового часу - Філософія Хрестоматія (частина 1) - Studbook
Главная->Філософія->Содержание->Локк Дж. - Філософія Нового часу

Філософія Хрестоматія (частина 1)

Локк Дж. - Філософія Нового часу

а

Глава друга. В душі немає вроджених принципів

1.   Вказати шлях, яким ми приходимо до будь-якого знання, дос­татньо для доведення того, що воно не є вродженим. Дехто вважає доведеним погляд, начебто у розумі є деякі вроджені принципи, певні первинні поняття. закарбовані у свідомості знаки, які душа отримує на самому початку свого буття і приносить із собою у світ. Щоб переконати... читачів у хибності цього припущення, досить лише показати, як люди винятково за допомогою своїх природних здібностей, без будь-якого сприяння з боку вроджених (вражень) можуть досягнути усього свого знання і прийти до достовірності без таких першопочаткових понять або принципів .

2.   Загальне погодження як головний аргумент. Ніщо не користу­ється таким загальним визнанням, як те, що існують деякі загальні принципи, як умоспоглядальні, так і практичні (оскільки мова йде як про ті, так і про інші), з якими погоджуються всі люди. Звідси захисники наведеного погляду виводять, що ці принципи необхідно мають бути постійними відбитками, які душі людей отримують на початку свого буття і приносять із собою у світ настільки ж необ­хідно й реально, як і всі інші властиві їм здібності.

3.   Загальне погодження зовсім не доводить вродженості. Аргу­мент із посиланням на всезагальне погодження містить у собі той недолік, що, навіть якби було б і справді вірно, що існує кілька ви­знаних усім людством істин, він усе-таки не доводив би вродженості цих істин, якби вдалося показати, що існує інший шлях, яким люди приходять до всезагального погодження стосовно речей, щодо яких вони погоджуються у поглядах, а я вважаю, що це показати мож­ливо .

15. Шляхи, якими розум приходить до різних істин. Чуття спо­чатку вводять одиничні ідеї і заповнюють ними пусте місце, і в міру того, як розум поступово освоюється з деякими з них, вони розмі­щуються в пам’яті й отримують імена. Потім, рухаючись вперед, розум абстрагує їх і поступово навчається використанню загальних імен. Так розум наповнюється ідеями і словами, матеріалом для (вправи) своєї здатності міркування. Із збільшенням матеріалу, що надає розуму роботу, використання його з кожним днем стає все більш і більш помітним. Але запас загальних ідей і зростає зазвичай разом з використанням загальних імен і розсудковою діяльністю, усе-таки я не бачу, як це може довести їх вродженість.

Локк Дж. Досвід про людський розум.

 

50