Главная->Філософія->Содержание->Ясперс К. - Філософія: коло проблем та роль у суспільстві

Філософія Хрестоматія (частина 1)

Ясперс К. - Філософія: коло проблем та роль у суспільстві

а

Ознакою філософської віри, віри мислячої людини, є те, що вона існує лише в союзі зі знанням. Вона хоче знати те, що доступно знанню, і зрозуміти сама себе. Безмежне пізнання, наука — основ­ний елемент філософствування. Не повинно бути нічого такого, що не допускає запитання про себе, не повинно бути таємниці, закритої для дослідження. Критика веде до чистоти, розуміння змісту і меж пізнання. Філософ здатний захиститися від ілюзорного знання, від помилок науки.

У філософській вірі закладені структури подібних діалектик.

Філософська віра — у легенді. Хоча ця віра існує тільки в мис­ленні окремої людини й позбавлена об’єктивного захисту, який на­дається певними інститутами, вона є тим, що залишається, коли все валиться, і все-таки є нічим, якщо в ній шукають допомогу в бутті. Тому філософія визначена її історією, а історія філософії стає щора­зу цілісністю, що виникає з філософствування...

Тільки виходячи з філософської віри, споконвічно, будучи здат­ним упізнавати себе в іншому, можна через накопичення помилок знайти в історії філософії шлях до істини, що зародилася в ній.

Ясперс К. Філософська віра.

 

14