Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/studb20/public_html/index.php on line 4
 Рослинництво - Економічна і соціальна географія - Studbook

Економічна і соціальна географія

Рослинництво

В наш час у землеробстві використовується 1,5 тис. видів культурних рослин. Сучасний стан цієї галузі людської діяльності — результат досвіду кількох тисячоліть, протягом яких землероби окультурювали корисні рослини, виводили їх нові сорти і гібриди. Розширювалися площі і географія вирощування культурних рослин. Основні райони рослинництва повністю збігаються з основними ареалами орних земель та багаторічних насаджень.

У структурі землеробства розрізняють вирощування: зернових (пшениці, рису, кукурудзи, жита, проса, гречки та ін.); технічних (олійних, цукристих, волокнистих), коренеплодів (картопля, маніок та ін.), овочевих, баштанних і садових культур, а також різноманітних субтропічних і тропічних фруктів та рослин, що дають тонізуючі продукти (чай, кава, какао, кола тощо). Найважливішою галуззю землеробства є зернове господарство. Під зерновими у світі знаходиться більша частина площ орних земель. Вони — основне джерело рослинних білків у харчуванні. Світове виробництво зерна в 2000-2002 pp. — понад 2 млрд тонн на рік: 1/4 виробництва припадає на пшеницю, 1/4 — на рис, 1/3 — на кукурудзу і близько 1/5 — на всі інші зернові (ячмінь, жито, просо, чумиза, гаолян, сорго та ін.). Перші 12 найбільших у світі виробників зерна дають 70 % продукції. Основні райони вирощування пшениці зосереджені в Європі та Північній Євразії (Росія, Україна, Казахстан, Франція, ФРН, Італія тощо), Північній Америці (США, Канада), Азії (Китай, Індія, Туреччина, Пакистан тощо).  Важливу роль відіграють також культури, з яких виготовляють тонізуючі речовини — особливо чай, кава, какао, кола); наркотичні речовини — тютюн, опійний мак та ін.; прянощі — перець чорний та червоний, гвоздичне дерево, мускатник та ін., а також каучуконоси (гевея), коркові, лікарські, ефірно-олійні рослини. Технічні культури хоч і трудомісткі, але дуже прибуткові, тому у всіх районах, де вони культивуються, під них відводять найкращі землі. На рубежі 2000 р. у світі виробляється близько 140 млн тонн цукру на рік. Частину його одержують з цукрової тростини, яку вирощують у тропічному, субтропічному і субекваторіальному поясах (Бразилія, Індія, Куба, Таїланд, Австралія тощо). У помірному поясі — основні виробники цукру бурякосіючі регіони (Франція, ФРН, Україна, Росія тощо). В США та Китаї цукор одержують як з цукрової тростини, так і з цукрових буряків. Частково цукор виробляють також з кукурудзи (США), кокосових горіхів (Індія та інші країни тропічної Азії й Океанії). Серед волокнистих культур найважливіше значення має бавовник, щороку виробляється 19-20 млн тонн волокна бавовни. Основні райони його вирощування — субтропічна, тропічна т;і субекваторіальна зони: майже по 1/5 збору дають Китай та США, по 1/10 — Індія та Пакистан, інші важливі виробники — Узбеки стан, Туреччина, Єгипет, Сирія, Бразилія, Австралія. В помірнім зоні основною волокнистою культурою є льон, якого найбільше вирощують у Китаї, Франції, а також у Росії, Іспанії, Білорусі та Україні. Основні виробники джуту — Індія, Бангладеш, Китай.                                                                                                       

 

34